Použití jiných průkazů pro identifikaci čtenářů
Ve výpůjčním protokolu systému Tritius není problém používat vedle běžných čtenářských průkazů s čárovým kódem vytištěným přímo ze systému i jakékoli jiné identifikační průkazy (karty, čipy), pokud k nim vlastníte čtečku, která do počítače pošle jednoznačný kód karty/čipu (číslo nebo jiný znakový kód dlouhý max. 24 znaků) a na konci klávesu Enter, tak jako kdyby byl tento kód napsán na klávesnici a následně byla stlačena klávesa Enter. Čtečka tedy musí být připojena buď na klávesnicový vstup, nebo na libovolný jiný vstup počítače a emulovat klávesnici. Výhodou je, pokud čtečka umí i posílat před kódem znak ~ ( ASCII 126 ) nebo ° ( ASCII 176 ), nastavte radši dvojí poslání tohoto znaku, při české klávesnici bývá ° poslán až při druhém stisku. Posláním tohoto znaku před kódem zajistíte přesun kurzoru do správného pole, byl-li předtím jinde.
Pokud takové karty/čipy a čtečku chcete používat, zkuste načítat kódy do libovolného textového editoru ve Windows, např. do poznámkového bloku (používáte-li emulaci klávesnice, zkuste i někam přímo do Tritia, např. do nějaké víceřádkové poznámky nebo do vzkazu čtenáře). Bude-li každý kód načten na samostatnou řádku, je s největší pravděpodobností vše vyhovující a použitelné. Ve výpůjčním protokolu Tritia si pak aktivujte nebo nechte v portálu podpory aktivovat možnost zadávání čipu ke čtenáři. Pokud jej aktivujete, v okně na vkládání/úpravu čtenářů pak přibude políčko "čip", kam každému 1x načtete kód jeho karty/čipu. (Již existující záznam čtenáře najdete např. přes jméno nebo původní průkaz a do tohoto pole načtete kód jeho karty/čipu, kterou poté může již běžně používat - čtěte je kdekoli, kde jste dosud používali původní průkaz, např. do hlavního pole výpůjčního protokolu. Další možností je hromadný import těchto kódů z jiného IS nebo jiný přenos údajů do naší databáze čtenářů - placený servisní zásah)
Běžně se takto mimo čárových kódů používají např. RFID karty/čipy či jiné i atypické kódy (ISIC, karty dopravních podniků, jiné městské karty nebo vstupní průkazy organizací, stravovací karty jídelen, jiné "klíčenky" apod.). Výhodou je, že v jednom systému lze používat více druhů identifikačních karet či čipů současně. Někteří čtenáři tak např. mohou používat průkazky s čárovým kódem, jiní ISIC karty, ostatní další typy průkazů.
Naše firma jiné čtečky než skenery čárových kódů v současné době nedodává ani nevlastní. Za účelem získání čtečky vašich existujících karet kontaktujte dodavatele vašeho současného systému využívajícího těchto karet nebo přímo dodavatele existujících čteček napojených na jiné aplikace u vás. Použitelnost v Tritiu ověřte postupem popsaným výše.